رشد آفرین » مقالات » برنامه ای برای کارآفرینی

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

برنامه ای برای کارآفرینی

بنام خدا


مقدمه

براساس افق چشم انداز (1404) مقرر است 20 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور (GDP ) از محل فعالیتهای کارآفرینی مبتنی بر دانش کاربردی و نوآوری تامین گردد . برنامه ریزان کشور باید برای ایجاد استحاله دراقتصاد نفتی کشور به اقتصادهای مستحکم دانش بنیان و ثروت آفرین و از جهت فرهنگی الگو سازی ، که چندی است در فضای فرهنگی کشوراز تاسیس تمدنی اسلامی و ایرانی در مقابل تمدن غربی سخنها به میان می آید فعالیتی شبانه روزی با مدیریتی خلاق ، پایه ریزی نمایند .

آرنولد توین بی Arnold Toyn Bee تمدن شناس و نویسنده کتاب 12 جلدی بررسی تاریخ A Study of History نیاز عمده تمدنهای نوپا و جدید را دردو عامل اصلی میداند که یک عامل عبارتست از
• وجود اقلیتی خلاق درجامعه
توین بی نژاد یا محیط جغرافیایی را عوامل اصلی دربه وجودآمدن تمدن نمی داند او اقلیت خلاق را درحکم موتور یک تمدن می داند که بسته به قدرت و شتابش تمدن رابه پیش خواهد برد علت فروپاشی تمدنها نیز ضعف و فتورهمین اقلیت خلاق در انجام واکنش مناسب دربرابر تهدیداتی است که تمدن رابه خطرمی اندازند .
خلاقیت قابلیتی است که در همه انسانها وجود دارد بعد از دوران صنعتی و عصر اطلاعات به نظر کارشناسان عصر پیش رو عصر خلاقیت است و تنها کسانی درآینده موفق خواهند بود که توانایی حل مسئله راداشته باشند و با ایده های نوین و خلاقیت و روشهای جدید فکرکردن و با دگر اندیشی و گذراز فکر عمودی به فکر جانبی یا فکر خلاق چهارچوبهایی که خود ساخته ایم را شکسته و برایشان مسئله ای نباشد که حل نگردد . امروزه خلاقیت شناسی بعنوان رشته ای دانشگاهی با حوزه علمی میان رشته ای و چند رشته ای است ( Creatology )همچنین کارروی مهندسی اختراعات و روش شناسی حل ابتکاری مسئله TRIZ تریز یکی از شاخه های اصلی و بسیار مهم علم خلاقیت شناسی گردیده است . ( که عبارتست از نوعی رویکرد الگوریتمی برای حل ابداعانه مسائل فنی و فناورانه )

- بکارگیری دانش TRIZ درحوزه تعلیم و تربیت ، برنامه آموزشی برای دانش آموزان مقاطع پائین تراز مدرسه موسوم به تتریس TETRIS
- تغییرات عمیق آموزشی در سیستمهای آموزشی دنیا ( مثل جایگزینی سیستم مسئله محور به جای سیستم حافظه محور)
- استفاده از آموزش شیئی گرا درآموزشهای پیش دبستانی جهت رشد خلاقیت

همه و همه نشانگر اهمیت توجه به خلاقیت و نوآوری و پرورش افراد خلاق در جامعه است از سویی شباهت وهمسانی مشخصات افراد خلاق با کارآفرین بیانگررشد کارآفرینی و رسیدن به اهداف والای اقتصادی درتامین 20 درصدی تولید ناخالص داخلی درصورت برنامه ریزی برای پرورش افراد خلاق برای جامعه مان خواهد شد .
حال یک تعریف از کارامدترین قشر جامعه برای عصر خلاقیت :
کارآفرین : عامل تغییر و خلق کسب و کار جدید و توسعه کسب و کار قدیمی با کوشش فردی یا تیمی

یک شباهت قابل بررسی و دقت ، ویژگی های یک کارآفرین - یک فرد خلاق و دوران کودکی انسان می باشد
کودکان بزرگترین معلمان خلاقیت اند
انجام کار غیرمعمول ( مقاومت مسئولین در برابر افراد کارآفرین وخلاق از این روست )
دوست داشتن کارو بالیدن به دستاوردهای خود
ذهنیت مثبت و تمرکز روی نتایح مطلوب
تبدیل ایده های هوشمند به عملکرد
حل مسئله دوراز عادات پیشین و با روشهای نوین و متعدد
موج سازی برای خلق اینده جدید
خطر پذیری درجهت رشد و بروز ارزشها
گریز از محدودیتها
زندگی با پرسشهای فراوان
تسلیم نشدن (نوآوران تسليم نمي‌شوند. آنها نسبت به روياهاي خود تعهدي بلند‌مدت دارند. آنها الگوي پافشاري و پايداري كودكي را كه در حال يادگيري راه رفتن يا صحبت كردن است دنبال مي‌كنند. بارها به زمين خورده خود را بلند كرده و دوباره آغاز مي‌كنند.)
فرصت سازی
انعطاف پذیری و ابتکار
مستقل بودن
دقت و توجه به پیرامون
توفیق طلبی و دنبال پیروزی بودن
آفرینش گری و هوش


با درنظرگرفتن موارد ذکر شده
به نتایج یک پژوهش دقت کنید که بین 1600 کودک انجام گردیده است ازاین کودکان در چند مقطع سنی شان آزمون تفکرگرفته شده است .
مقطع سنی درصد کودکانی که در طبقه نابغه بودند
3 تا 5 سال 98%
8 تا 13 سال 32%
13تا 18 سال 10%
بالای 25 سال 2%

سئوال - چه اتفاقی می افتد؟

1- فرایند اجتماعی شدن, خلاقيت طبيعي استعداد فكري ما را با برچسب زدن از طريق داوري‌هايي از قبيل خوب, بد, درست, غلط, مناسب, نامناسب, زشت, زيبا مانع ايجاد كرده سركوب مي‌كند.

2- متد های آموزشی اشتباه مثل :
محدود کردن کنجکاوی کودکان
سرکوب تخلیل در کودکان
تاکید بسیار برنمرات امتحانی
خندیدن و بی توجهی به پاسخهای غیر معمول کودکان
جلوگیری از سئوال و ....
تفکر اشتباه شبیه سازی
همه ما بايد شبيه يکديگر باشيم، بايد شبيه يکديگر فکر کنيم و شبيه به هم رفتار کنيم و اين اولين اشتباهي است که در ذهن يک آموزگار يا پدر و مادر دانش‌آموز شکل مي‌گيرد. تفاوت‌هاي ما نشان از خلاقيت ما است. به نقاشي‌هاي دانش‌آموزان‌تان نگاه کنيد. اگر همه آنها در دفتر خود يک کوزه سفالي کشيده‌اند عين همان چيزي که شما بر تخته کلاس کشيده‌ايد اين يعني خطر!
يعني بچه‌هاي کلاس شما از ذهن و فکر خود استفاده نمي‌کنند و با چشم و گوش بسته پشت نيمکت‌ها نشسته‌اند. چيزي که متاسفانه برخي از معلم‌ها از دانش‌آموزان به اشتباه مي‌خواهند. به تمام آن چيزهايي که گفتيم اضافه کنيد يک معلم خلاق که براي خلاقيت دانش‌آموزانش ارزش قايل است. هيچ‌گاه به آنها دانسته‌هاي خود را تحميل نمي‌کند، براي فعاليت و بازي در ميان سبک‌هاي آموزشي هميشه فضايي قايل است، به کتاب‌هاي درسي بسنده نمي‌کند، براي حرف‌هاي تازه ارزش‌ و اهميت قايل است و مهم‌تر از همه خود را از دانش تازه بي‌بهره نمي‌کند. بيان اسطوره‌هاي قديمي، خواندن شعر و راه انداختن بحث در ميان دانش‌آموزان از جمله کارهايي است که يک معلم خلاق از آنها غافل نيست.
خلاقیت را ازبین می برد .

اولین گام درچلوگیری ازبین رفتن خلاقیت استفاده از معلمین خلاق است .
معلم خلاق دانش آموز خلاق خواهد ساخت .
در راه پيشرفت يک جامعه آن هم از طريق رشد خلاقيت کودکان و دانش‌آموزان احتياج به هيچ منبع مادي نداریم و بيش از آن نيازمند وقت گذاشتن و صرف انرژي براي پاسخ دادن به سوال‌هايي است که از ذهن کنجکاو کودکان و دانش‌آموزان برمي‌خيزد. هرچه‌قدر شما به‌عنوان يک آموزگار يا حتي والدين براي سوال‌هاي غيرمعمول و تازه دانش‌آموز يا کودک‌تان بيشتر ارزش قايل شويد او را بيشتر تشويق مي‌کنيد تا دنيا را با نگاهي تيزبين‌تر نگاه کند؛ نگاهي تازه که تنها با آن مي‌توان براي سوال‌هاي بي‌جواب، جوابي پيدا کرد و اين اولين قدم شما براي ميدان دادن به خلاقيت است. همان‌قدر که جواب‌هاي تازه ما را به شگفت مي‌آورد سوال‌هاي تازه هم مي‌تواند به ذهن خسته و تکراري دانش‌آموزان و حتي خود ما تلنگر بزند. راز موفقيت يک آموزگار موفق، خلاقيت او است در پيدا کردن راه‌هاي بديع براي آموزش و مطرح کردن سوال‌هايي که خستگي را از جو کلاس مي‌گيرد و ذهن بچه‌ها را به خود مشغول مي‌کند. دارا بودن اين ويژگي در معلم‌هاي ابتدايي بسيار بيش از معلم‌هاي رده‌هاي ديگر مهم و حياتي است چرا که دانش‌آموزان در اين رده در حال به‌دست آوردن اولين تجربيات از مدرسه هستند. در اينجا اگر معلم از آنها تنها جواب‌هاي خشک و خالي کتاب‌ها را بخواهد و راه را روي هر جواب ديگري ببندد اولين ضربه را به ذهن آماده يادگيري آنها وارد کرده است. درحالي که پيدا کردن راهي تازه براي آموزش، استفاده از وسايل کمک آموزشي و تغيير فضاي خالي کلاس ولو با يک گلدان گل مي‌تواند شوق آموختن و خلاقيت به خرج دادن را در کودکان دوچندان کند. نقاشي مفاهيمي که آموخته‌اند، درست کردن کاردستي براي مفاهيم درسي و حتي آوردن کتاب تازه‌اي به کلاس و خلاصه‌گويي و خلاصه‌نويسي آخرين داستاني که خوانده‌اند مي‌تواند ذهن آنها را نسبت به مفهوم خشک آموزش تغيير دهد. با اين کار شما مي‌توانيد از خود دانش‌آموز براي تغيير درست مسيرهاي آموزشي هم استفاد کنيد.

جهان درحال تغییر است . بهره مندی از این تغییرات مستلزم تغییردر شیوه یادگیری است . من بعنوان نویسنده مقاله دو گام اول را که عبارتند از مسئله یابی و چاره جویی بود تشریح کردم حل مسئله ماند برای شما و مسئولین که در این راه زحمت می کشند .در پایان برای رسیدن به اهداف 1404 درحیطه کار آفرینی به جای جمع بندی و نتیجه گیری 4 پیشنهاد دارم که ارائه می دهم .


یک – ایجاد تغییر درآموزشهابرای پرورش افرادی کارآفرین و خلاق
استراتژی
: استفاده از اسباب بازی درآموزش جهت افرایش خلاقیت
آموزش و جذب مربیان خلاق برای داشتن دانش اموزان خلاق
کمک به رشد قدرت تفکر نمادین یا تخیل در دوران کودکی برای افزایش خلاقیت
( تماشای برنامه های تلویزیون و فیلم و بازیهای رایانه ای هیچ کمکی به رشد تخیل دانش
آموزان نمی کند آنان باید خود بازیهای تعطیلاتشان را برنامه ریزی کنند.)
آموزش کارآفرینی برای دانش آموزان و جوانان واموزش شروع یک کسب وکار کوچک
مایکل مندیزا از بنیانگذاران مرکز غیر انتفاعی آموزشی و مرجع در زمینه کودک و بازی می گوید : یک کارتن خالی ماشین لباسشویی می تواند سفینه فضایی ، زیردریایی یا قطار باشد .


دو – تاسیس مراکز حل مسئله و راهنما باتکیه بر کارآفرینان موفق و خلاق
استراتژی
: ایجاد فرهنگ مراجعه مدیران و مسئولان به این مراکز برای حل مشکلات سیستم های مدیریتی .

نتایج یک پژوهش نشان می دهد .
ژاپنی ها مرمانی خلاق به شمار نمی آیند به دلیل اینکه نه دستاورد بزرگی در کارها خلاقانه علمی داشته اند و نه جایزه نوبلی تابحال دریافت نموده اند مطالعه تطبیقی بین چند شرکت ژاپنی و آمریکایی نشان می دهد ژاپنی ها تئوری های دانشگاهی خلق شده توسط دانشمندان آمریکایی را درایجاد انگیزه بین کارکنان شرکتهای خود عملی نموده اند و فرآیند مستمر مسئله یابی – چاره جویی – حل مسئله را با طرح مسائل موجود از سوی مدیران اجرا می کنند ولی درسیستم آمریکایی برای ثبات در مدیریت مسائل و مشکلات طرح نمی شود و بنابراین حل نیز نمیگردد .

سه – حرکت به سوی شرکتهای کوچک و تاسیس کسب و کارهای کوچک
استراتژی : شرکتهای کوچک توانایی حفظ خود در برابر افت و خیزهای اقتصادی را دارند .
تامین منابع مالی برای این نوع شرکتها برای دولت چندان مشکل نخواهد بود .
در بررسی برنامه های کارآفرینی دو کشور اسلامی و درحال توسعه ترکیه و مالزی که به ترتیب دارای جمعیت 72 و 22 میلیونی می باشند ازرویکردهای موفق این کشورها تاسیس کسب و کار های کوچک است بطوری که در مالزی حدود 90% واحد های تولیدی کسب وکار شرکتهای کوچک می باشد

استراتژی پیشنهادی برای حمایت از این نوع شرکتهای :
- آموزش
- جهت گیری جهانی
- ارتقاء زیرساختها
- استفاده از تکنولوژی روز
- ارتقاء همکاری شرکتها با مراکز علمی
- تشکیل صندوق فعالیتهای خاص
- تامین مالی درازمدت با وامهای موسسات وام دهنده
- پدید آوردن امکانات برای خطر پذیری و ورود به بازارهای خارجی
- تشکیل وزارت پرورش کارآفرین


چهار- تاسیس اتحادیه های مشاغل ویژه و مراکز نوین
استراتژی
: تسهیل درکارها برای اخذ مجوزهای مورد نیاز که در قوانین کشوری تعریف شده نیست
استفاده از افراد خلاق و کارآفرین در این نوع اتحادیه ها
بعلت وجود نداشتن اینچنین مراکزی هیچ ارگان و یا سازمانی حمایت از این کارها را بعهده نمی گیرد.


تالیف : غلامرضا عبدل زادهمنابع :
1- توين بي، آرنولد (1376) «بررسي تاريخ تمدن» ترجمه محمد حسين آريا. تهران: انتشارات اميركبير؛ ص 118
2- مجله Inventive Problem solving Methodology
3- گلستان هاشمی ، سید مهدی . « نقش خلاقیت شناسی و نظریه TRIZ در مدیریت کیفیت » ( 1380) . نشریه مدیریت کیفیت ، شماره 18 ، دی 1380 ، انجمن مدیریت کیفیت ایران .
4 - مقاله " آينده‌ي خلاقيت و خلاقيت آينده " نویسنده: جورج لند - بت جارمن-مترجم: دکتر حسن قاسم زاده-برگرفته از سایت http://www.shamisapsy.ir
5-منبع : مقاله " برنامه‌های کارآفرینی در مالزی " انتشار : اطلاعات سیاسی - اقتصادی برگرفته از سایت زنان کارآفرین
6-منبع : مقاله "برنامه کلان کار آفرینی در ترکیه " محمدعلی آذری نیا منبع: بانک جهانی و بولتن فصلی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی انتشار : روزنامه سرمایه