رشد آفرین » مقالات » اهميت بازى و نگاه کودک شما به جهان پيرامون

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

اهميت بازى و نگاه کودک شما به جهان پيرامون

اهميت بازى و نگاه کودک شما به جهان پيرامونکودکان از طريق بازى، توانايى هاى خود را کشف نموده و توسعه مى دهند. آنها مى توانند در مورد جهان پيرامون خود و اشياء و افراد موجود در آن مطالب بيشمارى بياموزند.

وقتى که کودکان وسيله اى را مى سازند و يا بر مهارت جديدى مسلط مى شوند از موفقيت خود احساس غرور مى کنند.

کودکان کوچکتر به صورت طبيعى از کودکان بزرگتر و بزرگسالان تقليد مى کنند. بازى آنها معمولا تقليد از رفتار و عملکردى است كه آنها قبلاً مشاهده نموده اند.

- بازى هاى مخصوص نوزادان
به نوزاد خود فرصت هاى بيشترى براى بازى بدهيد. در مدت شش ماه ابتداى زندگى از اشياء و اسباب بازى هاى بسيار ساده مانند آينه هاى نشکن کوچک و يا اسباب بازى هاى بچگانه اى که کودک بتواند آنها را جويده و يا در دست هاى کوچکش نگه دارد، استفاده کنيد.

اجازه دهيد او با جغجغه و اسباب بازى هايى که صدا ايجاد مى کنند بازى کند. او مى خواهد به اشياء ضربه زده و آنها را بچرخاند، يا آنها را به زمين انداخته و تکان دهد.

از اوايل چهار ماهگى، کودک شما مى تواند مفهوم علت و معلول را ياد بگيرد. او وقتى مى بيند که شما توپ را روى زمين مى اندازيد، ياد مى گيرد که اين نوع حرکت، صدا ايجاد مى کند. در نتيجه او نيز مى خواهد همين کار را انجام دهد.

کتاب هاى نرم و پلاستيکى مخصوص کودکان را به نوزاد خود نشان دهيد. او ممکن است ترجيح دهد به جاى اينکه به چيزهايى که از روى آن مى خوانيد گوش کند، کتاب را بخورد. در واقع او کتاب را بخشى از زندگى روزمره خود مى بيند.

همچنين نوزاد را تشويق به بازى در کف اتاق کنيد. اين کار به پرورش مهارت هاى حرکتى کودک شما کمک خواهد کرد. او را روى زمين بخوابانيد و روبروى او بنشينيد. او سعى مى کند که با عضلات گردن و دستهايش طورى عمل کند تا بتواند رودر روى شما قرار گيرد. همچنين اسباب بازى ها را دقيقاً در دسترس او قرار دهيد. محوطه هاى بازى داخل خانه، محيط هاى مناسبى براى بازى كودك مى باشند و كودك نوپا تشويق مى شود تا براى گرفتن وسايل اطرافش دستش را دراز کند.

همچنانکه قسمت بالاى بدن او را با دست نگه مى داريد، بگذاريد او روى زانوى شما بالا و پايين بپرد. اين کار به او کمک مى کند که قدرت پاهاى خود را کشف کند و در نهايت، اين حرکت او را تشويق به ايستادن مى کند.

- بازى هاى مخصوص کودکان نو پا و پيش دبستانى
همچنانکه کودک شما رشد مى کند، بيشتر بازى هاى او بازى هاى تقليدى خواهند شد. آشپزخانه هاى اسباب بازى، ميز و نيمکت اسباب بازى، عروسک، ماشين و کاميون اسباب بازى، سرويس چاى اسباب بازى و قطارهاى چوبى همگى اسباب بازى هاى فوق العاده اى براى کودکان در اين گروه سنى مى باشند.

به جاى اينکه همانند دوره يک سالگى، کودک را به انجام يک بازى خاص هدايت کنيد، اجازه دهيد كه او با اراده خود، بازى مورد علاقه اش را انتخاب کند و به غير از مواقعى که او شما را به بازى خودش دعوت مى کند، در ساير موارد آرام بنشينيد و سعى نکنيد در بازى او دخالت کنيد.

اگر به کودک نوپاى خود، بهترين راه ساختن قلعه شنى را آموزش دهيد، او ديگر از تلاش خود در ساختن قلعه شنى احساس افتخار نمى کند. او ممکن است احساس کند که شما از بازى او لذت نمى بريد و يا اينکه از او نااميد شده ايد.

اجازه دهيد انگيزه کودک براى يادگيرى مطالب جديد، از خود او شروع شود. اگر او دنبال بازى هايى باشد که برايش سرگرم کننده و جذاب هستند، از طريق همين بازى ها مى تواند مطالب بسيار زيادى را بياموزد.