رشد آفرین » مقالات » آموزش رباتیک و سن مناسب برای آموزشهای دانشی

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

آموزش رباتیک و سن مناسب برای آموزشهای دانشی

ما اغلب دوست داریم فرزندانمان دوره های جدید آموزشی را گذرانده و مهارتهای لازم را کسب نمایند دراین راستا دوره های رباتیک در شهرمان برای کودکان و حتی در برخی موارد برای دانش آموزان مهد کودک ها نیز توسط موسساتی برگزارمی شود . چالش و سئوال از مسئولین آموزشی ومدیران مراکز اینجاست که استفاده از این دوره ها برای کودک مفید است ؟ یا این موسسات از بی توجهی اولیاء و مسئولین آموزشی سوء استفاده اقتصادی می نمایند ؟
طبق نظرکارشناسان آموزشی شروع مباحث دانشی برای سنین کمتر از 8 سال دراصل توقف کامل شدن رشد ظرفیت مغز است و آموزش رباتیک یک آموزش دانشی است . آموزشهای مهارتی بهترین آموزش برای این دوره است و نباید مغز کودک را قبل از رشد کامل با مباحث دانشی محدود نمائیم آموزش و پرورش نیز در سالهای اخیر با تغییراتی درکتابهای درسی اول ابتدایی گامهایی در این مسیر برداشته است اما جای تامل و دقت در تائید بسته های آموزشی رباتیک کودکان 5 و 6 سال درمراکز کانون پرورش فکری کودک مشهد و اجرای این دوره ها در مراکز استان بدون توجه به مباحث آموزشی وضعیت علمی مراکز ویژه کودکان در کشور را نشان می دهد امید است اولیاء گرامی به متناسب بودن دوره های آموزشی با سن کودکان توجه بیشتری داشته باشند .
لگوی آموزشی بعنوان یک سیستم بین اللملی آموزشی ، با هدف " آموزش همگام با ساخت " دوره هایی برای آموزش رباتیک دارد که در مقاطع 10 الی 14 سال به این آموزش می پردازد . پیوستگی دوره های لگو و آموزش مباحث مکانیک بعنوان پیش نیاز که ضرورت این گونه آموزشهاست نشان دهنده نگاه عمیق این سیستم آموزشی بین المللی است . همچنین در دیدگاه لگوی آموزشی بازتولید علم صحیح نیست . ( ما نباید برق را دوباره کشف کنیم ) بلکه با توجه به علوم موجود طراحی و ساخت ربات های جدید دردستورآموزشی قراردارد مدرک این ادعا توانایی شرکت دانش آموزان ایران در مسابقات جهانی لگو است که هرساله با همین ابزار رباتهای مسابقات گوناگونی طراحی می گردد.(برخی موسسات آموزشی یکسری کیت های موجود در بازار را که دانش آموز می تواند خود تهیه و بسازد در دوره های آموزشی خود بعنوان آموزش رباتیک ارائه می دهند درحالی که این فقط ساخت کیتی است که قبلا ساخته شده و درنهایت پروسه آموزش به ساخت رباتی که قبلا وجود داشته می رسد نه سازه ای جدید و نه رشد خلاقیت )
دوره های آموزش رباتیک لگوی آموزشی

دوره WeDo
این دوره مختصّ دانش آموزان چهارم و پنجم دبستان است . در این دوره ، دانش آموزان با مفهوم روبات و نحوه ی عملکرد آن آشنا می شوند و چگونگی کنترل سازه های مکانیکی خود را فرا می گیرند که چگونه سازه های مکانیکی خود را کنترل نمایند .
بسته آموزشی WE.DO ، جامعترین بسته ی آموزشی روباتیک درمقطع دبستان درسطح دنیا می باشد که در آن دانش آموزان به طور واقعی دنیای رباتها را لمس می کنند . در این دوره ، دانش آموزان با برنامه نویسیِ ساده آشنا می شوند تا در آینده ، در دوره ی پیشرفته (RT) این کار را دقیق تر بیاموزند .

دوره RT
دوره ی Robo Technology تکنولوژی روبات که به اختصار RT نامیده می شود ، مخصوص دانش آموزان سوم راهنمایی و دبیرستانی می باشد . این دوره شامل بحث روباتیک است .
در واقع دانش آموزانی که در دوره های قبلی ، کلّیّه ی آموزش ها درباره ی مباحث پایه ی مکانیکی و مکانیسم های ترکیبی را آموخته اند ، اینک در این دوره ، کنترل سازه های مکانیکی به وسیله ی یک پردازشگر را نیز می آموزند . در این مرحله ، مسائل مطرح شده می بایست به وسیله ی طرّاحی یک روباتِ برنامه نویسی شده حل گردد ؛ که این روبات ، با تحلیل داده های محیطی ، رفتاری در جهت حلّ مسأله ی مورد نظر نشان می دهد .این دوره لگوی آموزشی مسابقات جهانی دارد و دانش آموزان منتخب تمامی کشورهای مجری دوره های لگو میتوانند در این مسابقات شرکت نمایند .

گروه پژوهش و تحقیق موسسه رشد آفرین کوشا