رشد آفرین » پانسیون کودک » نقش بازى و اسباب بازى و تاثير آن در کودکان

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

نقش بازى و اسباب بازى و تاثير آن در کودکان

نقش بازى و اسباب بازى و تاثير آن در کودکانانسان نياز به حرکت و جنبش دارد و بازى بخش مهمى از اين نياز است. هر فرد براى رشد ذهنى و اجتماعى خود، نيازمند انديشه و تفکر است و بازى خمير مايه اين تفکر و انديشه است. آمادگى جسمى و روحى براى مقابله با مشکلات بخشى از فلسفه بازى کودکان است، بنابراين بازى هر چه گسترده تر، پيچيده تر و اجتماعى تر باشد کودک از مصونيت روانى بيشترى برخوردار مى شود.

به عنوان مثال در کشور آلمان اسباب‌بازي‌هايى توليد مي‌شود که حافظه سالمندان را بهبود مي‌بخشد. همچنين تعداد زيادى نمايشگاه وجود دارد که کودکان مي‌توانند از طريق آنها اسباب‌بازى هاى غيرقابل استفاده يا از چشم افتاده ‌شان را با اسباب بازي‌هاى بچه‌هاى ديگر مبادله کنند، اما مقوله اسباب بازى در ايران جدى گرفته نشده و حمايت خاصى از طراحان و توليدکنندگان اسباب‌بازى و حقوق آنها و همين‌طور توليد اسباب‌بازى به شکل صنعتى و تخصصى صورت نمي‌گيرد.

تعريف بازى
به هرگونه فعاليت جسمى يا ذهنى هدفدارى که به صورت فردى يا گروهى انجام پذيرد و موجب کسب لذت و اقناع نيازهاى کودک شود، بازى مى گويند.

عواملى که در انتخاب نوع بازى کودکان دخالت دارند عبارتند از: تفاوتهاى فردى، ميزان سلامتى، سطح رشد جسمى و حرکتى، بهره هوشى، جنسيت، خلاقيت، فرهنگ خانواده و موقعيت جغرافيايى.

بر همين اساس بازى به انواع گوناگون تقسيم مى شود:
- بازى هاى آموزشى
مهمترين وسيله آموزش کودک، استفاده از وسايل بازى مناسب است. مانند مکعب هاى چوبى که کودک با جور کردن و دسته بندى کردن آنها مى تواند با مسائل اساسى اما ساده و آسان رياضى آشنا شود. از خانه کوچک اسباب بازى براى آشنا کردن کودک با واقعيت هاى موجود زندگى مى توان استفاده کرد. بازى هاى آموزشى موجب تقويت حواس و رشد قواى ذهنى و اجتماعى کودک مى شوند. به شرط آن که سعى کنيم کنترل اصلى بازى در اختيار کودک باشد و جهت و مسير آن را او تعيين کند.

- هدف از اسباب بازى هاى آموزشى
به طور کلى اسباب بازى هاى آموزشى دو هدف عمده دارند: يکى سرگرمى و ديگرى توسعه مهارت هاى کودکان. اولين هدف کاملا روشن است. کودکان دوست دارند که بازى کنند. بنابراين تمام اسباب بازى ها به انضمام اسباب بازى هاى آموزشى، براى کودکان جنبه سرگرمى دارند مگر اينکه کودک، خود تمايلى به بازى کردن نداشته باشد. دومين هدف اسباب بازى هاى آموزشى توسعه مهارت هاى کودکان مى باشد. اما اين هدف براى همگان کاملا واضح و روشن نيست. بيشتر والدين فکر مى کنند که تنها هدف اسباب بازى ها، تفريح و سرگرمى است. آنها نمى دانند که اسباب بازى هاى آموزشى براى کمک به آموزش بهتر کودکان طراحى شده اند.

- بازى هاى خلاقيتى
کودک از طريق به وجود آوردن چيزى، عقايد و احساساتش را اظهار مى کند. مانند نقاشى، موسيقى، خميربازى، شن بازى و يا استفاده از لغات که او را قادر مى سازد تا در آينده داستان شعر و نمايشنامه بنويسد.
مسأله مهم اين است که بازى و اسباب بازى ها بايد متناسب با ويژگى هاى سنى، رشد جسمى و روانى کودک باشد تا اثرات مفيد و سازنده را داشته باشد وگرنه بعضى مواقع ممکن است اسباب بازى به دليل عدم تناسب با ويژگى هاى سنى و رشدى کودک، او را دچار شکست هاى متعدد و در نهايت، احساس حقارت کند که در اين صورت، آن اسباب بازى براى کودک مضر است. بازى نقش بسزايى در رشد کودک داراست.


- نقش بازى در رشد اجتماعى کودک
موجب ارتباط کودک با محيط بيرون مى شود و دنياى اجتماعى او را گسترش مى دهد موجب شکوفايى استعدادهاى نهفته و بروز خلاقيت مى شود. همکارى، هميارى و مشارکت کـودک توسعه مى يابد. با رعايت اصول و مقررات آشنا مى شود. همانند سازى با بزرگسالان را مى آموزد. با مفهوم سلسله مراتب آشنا شده و آنرا رعايت مى کند. رقابت را مى آموزد و شکست را بطور واقعى تجربه مى کند. قدرت ابراز وجود پيدا مى کند و از ترس، کمرويـى و خجالت بيهوده رها مى شود. حمايت از افراد ضعيف را مى آموزد.

- نقش بازى در رشد ذهنى کودک
در يادگيرى زبان نقش بسزايى دارد. در رشد هوشى کودک بسيار مؤثـر است. با مفاهيم ساخت، فضا و شکل آشنا مى شــود. رفتــارهاى هـــوشمندانه کـــودک تقويت مى شود. موقعيت استفاده از قوه تخيل در کـــودک به وجود مى آيد. زمينه بهتـــــرى بـــراى تفکــــر فـــراهم مى کند. کودکان روحيات متفاوتى دارند و با توجه به ويژگى هاى خود، بازى هاى مختلفى را تجريه مى کنند.

تالیف : افشين پاآهو