رشد آفرین » لگو آموزشی » لگو آموزشی چیست؟

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

لگو آموزشی چیست؟

پس از تجربیات ارزشمند لگو در عرصه اسباب بازی که موجب شد این ابزار به عنوان بهترین اسباب بازی قرن شناخته شود، از حدود سال ۱۹۸۰ مدیران لگو به این نتیجه رسیدند که این ابزار به عنوان یک وسیله کمک آموزشی قابلیت های بالایی دارد. به همین دلیل لگو برای پروراندن این ایده با بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا از جمله Tufts و MIT شروع به همکاری کرد تا جایی که این همکاری به تأسیس شاخه جدیدی در لگو، به نام لگوی آموزشی (LEGO Education) گردید.

پس از گذشت ۳۰ سال از تشکیل لگوی آموزشی، هم اکنون این مجموعه رویکرد جدیدی را در آموزش و پرورش دنیا بنا نهاده که بدان آموزش همگام با ساخت (Learning by making) می گویند.
امروزه کلاسهای لگوی آموزشی با تکیه بر سبک آموزشی همگام با ساخت (Learning by making) تبدیل به کلاسی بین المللی با روشی استاندارد در کل دنیا گشته است.
در این سبک آموزشی دانش آموزان در گروههای سنی مختلف با یک مسئله مواجه می شوند که می بایست بوسیله یک وسیله با لگوی آموزشی ،آن مسئله را حل نمایند. این فرایند منجر به تقویت مهارت حل مسئله به روش خلاق دانش آموزان می گردد که از مهمترین مهارت های زندگی به شمار می رود.
پس از آغاز به کار نمایندگی انحصاری لگو در ایران از سال 1381 و استقبال خوبی که از این اسباب بازی به عمل آمد ، از سال 1385 لگوی آموزشی (نماینده ی انحصاری LEGO Education دانمارک) در ایران شروع به فعّالیّت کرد .
این مؤسّسه ، پس از بومی سازی و انطباق این سبک آموزشی با نظام آموزش کشور ، همکاری خود را با مدارس و مراکز آموزشی مختلف آغاز کرد و بااستقبال خوبی که از این الگوی آموزشی استاندارد جهانی در مراکز آموزشی صورت گرفت ، این سبک را در مراکز آموزشی مختلف پیاده ساخت .

امروزه پس از گذشت حدود 4 سال از فعّالیّت لگوی آموزشی در ایران ، حدود 10000 دانش آموز در بیش از 100 مرکز آموزشی در تهران ، تحت پوشش کلاس های لگوی آموزشی قرار گرفته اند . هم چنین نمایندگی های لگوی آموزشی در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان و همچنین شهرستان های شاهرود، زنجان و قزوین نیز شروع به فعّالیّت کرده اند تا مدارس آن استان ها و شهرها نیز از این نظام بهره مند گردند .
جهت ترویج این سبک آموزشی و جواب گویی به مخاطبینی که می خواهند از این کلاس ها استفاده نمایند ، لگوی آموزشی مراکزی را مختصّ آموزش این سبک تأسیس کرده است.
در این مراکز آزادِ آموزشی ، کلّیّه ی دوره های لگوی آموزشی در گروه های سنّی مختلف و با همان استانداردی که در مؤسّسات آموزشی اجرا می شود ، برگزار می گردد.

در زمانهای گذشته بسياری از نظام های آموزش و پرورش دنيا بر اين باور بودند که خواندن، نوشتن وحساب کردن مهمترين ارکان آموزش کودکان است و تا آن زمان فقط همين سه اصل در برنامه ريزی آموزشی کودکان متصور بود و اين نگرش در تمام اركان و مراحل تعليم و تربيت حتي در دروه هاي دبيرستان و دانشگاه به نوعي پابرجا بود .
امروزه تمام کارشناسان بر اين باورند كه فراهم كردن بستري مناسب براي كسب تجربه توسط كودكان، بيشترين تأثير را در امر تعليم و تربيت آنها دارد .
به همين سبب معتقديم ، دانش‌آموزان زماني به بهترين نحو مي‌آموزند كه به آنها فرصت داده شود دنيای اطراف خود را در يك محيط كنترل شده جستجو كنند.
لگو آموزشی چیست؟
تجربه نشان مي‌دهد كه عملكرد دانش‌آموزاني كه مي‌توانند خلاقانه از تجربيات خود براي حل مسائل مختلف استفاده كنند بسيار مطلوبتر از آنهايي است كه دروس را به آ‌ساني حفظ مي‌كنند. ما به اين نوع ياد گيری ، آموزش همگام با ساخت مي گوييم.
دانش‌آموزان دوست دارند كه مورد مشورت واقع شوند. وقتي كه در حل يك مسئله به راه حل آنها بها داده شود و به طور كامل درگير شوند ، ياد گرفتن از نفس كشيدن هم براي آنها آسانتر مي‌شود. در اين هنگام آنها آگاه نيستند كه مشغول يادگيري هستند.
زماني كه سؤال مطرح شده با اطلاعات و توانايي‌هاي بچه‌ها هماهنگ شود آنگاه ما به يك تعادل مطلوب براي يادگيري به روش حل مسئله رسيده‌ايم.

متاسفانه امروزه در اغلب سيستم‌هاي آموزشي کشورمان شاهد عدم همخوانی فعاليتهای طرح شده با توانايی دانش آموزان هستيم . به عبارت ديگر گاهي در برخي از مدارس ديده مي شود که فعاليت‌هايي را براي دانش آموزان در نظر مي‌گيرند که اصلا در سطح دانايي و توانايي آنها نيست و لذا اين مطلب باعث بروز عدم اعتماد به نفس و سر در گمي در دانش آموزان مي‌گردد.

در اغلب سيستمهای آموزشی ، معلم در کلاس متکلم وحده است و دانش آموزان هيچ گونه فعاليتي ندارند و لذا اين گونه کلاسها براي آنان بسيار خسته کننده خواهد شد .
لگوي آموزشي با آگاهي از اين مطالب و در نظر گرفتن دانايي هاي کودکان در سنين مختلف روش متفاوتي را ارائه مي دهد .در این روش طرح درس‌ها به گونه اي سازماندهي شده اند که دانش آموزان با ابزاري که در اختيار دارند به صورت کنترل شده در فضاي مورد نظر سير داده شوند و با تجربياتي که خود کسب مي کنند بر دانايي‌هايشان مي‌افزايند . این روش ها به نحوی طراحی شده اند تا خلاقیت، توانایی حل مسئله و علاقه به کار گروهی را در دانش آموزان تحریک نماید. ما این توانایی های نهفته در دانش آموزان را بوسیله ایجاد یک سوال یا یک فعالیتی که دانش آموزان می توانند آن را بوسیله دانایی ها و توانایی ای خود حل کنند، بیدار می کنیم.

لگو آموزشی چیست؟


در این روش توانایی هایی که آنان در آینده به آن نیاز دارند، رشد می کند. آینده ای که در آن انگیزه، نیروی ابتکار، نوآوری و کار گروهی از جمله عوامل کلیدی می باشد.
حوزه های مهارتی و نگرشی که لگوی آموزشی ادعای تأثیر گذاری در آنها را دارد به پنج قسمت تقسیم می شود:
1. هماهنگ کردن اعضای بدن برای انجام یک فعالیت (مهارت های دستی)
2. شکل گیری شخصیت
3. خودباوری (با تأکید بر خلاقیت)
4. گسترش ارتباطات اجتماعی
5. ایجاد آگاهی از دنیای اطراف
دانش آموزان، دانشمندان و کاشفانی هستند که در هر دنیایی که سیر داده شوند مشغول به کشف کردن خواهند شد. آنها سعی می کنند که نظام های قانونمندی در این دنیای پیچیده کشف کنند.

کلاس ها:
کلاس هاي لگوي آموزشي بر اساس فلسفه آموزش همگام با ساخت طراحي شده اند. کلیه طرح درس های لگو در مقاطع مختلف آموزشی بر اساس الگوی آموزشی چرخه C معروف به C Cycle مدون می شود که شامل 4 مرحله زیر می باشد:

لگو آموزشی چیست؟1. مرحله ارتباط ( connect ): در آغاز هر بحث اولين مرحله‌اي كه مربي بايد آن را به دقت اجرا كند ، مرحله ارتباط مي‌باشد . به اين ترتيب كه مربي با طرح سؤالاتي پيوندي ميان موضوع مورد بحث با يك دانسته قبلي در ذهن دانش‌آموزان ايجاد كند، چرا كه آموزش زماني به حد ايده آل خود مي‌رسد كه دانش‌آموزان بتوانند يك تجربه جديد را به يك دانسته قديمي در ذهنشان ارتباط بدهند .

2. مرحله ساخت ( construct ): در اين مرحله دانش آموزان بايد بتوانند با توجه به مطلب ارائه شده و نياز كلاس ، مدل هاي فيزيکي را كه در دنياي اطراف خود مي بينند، بسازند.اين مرحله بايد پله پله در يک فضاي کنترل شده طي شود تا بتوان مراحل ساخت را در ذهن دانش آموزان حک نمود .

3. مرحله تحليل و بررسي ( contemplate ): در اين مرحله ساخته‌های دانش‌آموزان توسط خودشان و با نظارت مربي مورد تحليل و بررسي قرار مي‌گيرد و فهم بچه‌ها درباره عوامل مختلف ساخته شده توسط خود آنها عميق تر خواهد شد در ضمن ساخته‌های دانش‌آموزان بايد مورد مقايسه قرار گيرد و نقاط قوت و ضعف هريك مشخص و پررنگ شود.

4. مرحله ادامه ( continue ): پس از مرحله تحليل و بررسي شوق براي دانستن بيشتر به صورت طبيعي در دانش آموزان وجود دارد . در اين مرحله مربي با جريان دادن به اين انگيزه و طرح سؤالات و ايجاد چالش های جديد دانش آموزان را براي مرحله بعدی در جلسه آينده آماده مي‌نمايد .

ماموریت و چشم انداز:

لگو آموزشی چیست؟باور ها و ارزش های ما:

1. در باور مجـموعه ما، ارتقاء آگاهی و توانایی افراد جامعه، با توجه و احترام عمیـق به اصول اخلاقی مهمترین ارزش محسوب می شود.
2. مهمترین راه ارتقاء آگاهی و توانایی، آموزش صحیح و کارآمد است به همین جهت روش ما پرداختن به امر آموزش و پرورش بطور حرفه ای می باشد.
3. ما معتقدیم گسترش رویکردهای صحیح و معتبر آموزشی به همراه روش های نوین و کارآمد موجب رشد عمومی آموزش و پرورش در کشورمان می گردد.
4. ما ایمان داریم که اهداف یک مجموعه مؤثر آموزشی، فقط در سایه یک سازمان منسجم و پرشور همراه با نگرش سیستمی و با هماهنگی و هدفمندی تمام اجزاء سازمان تأمین می گردد.
5. یک سازمان مطلـوب آموزشی، حاصل مدیریت مطلوب است که سازمان را در مسیر دائمی رشد و بهبود قرار می دهد.
6. ما اعتقاد داریم تولید محتوای غنی، کارآمد، بروز و هدفمند آموزشی از مهمترین ارکان یک آموزش صحیح می باشد.
7. در یک نظام آموزشی احترام عمیق به شأن متخصصین آموزشی و معلمین و سعی در رشد و ارتقاء همه جانبه آنها به عنوان الگو و عامل انتقال مفاهیم آموزشی یک اصل است.
8. ما اعتقاد عمیقی به نامحدود بودن توانایی های انسان برای رشد و آموزش داریم.
9. توجه و احترام عمیق به کرامت نفس دانش آموزان و تلاش برای رشد آگاهی‏ ها و توانایی های آنها از مهمترین ارزش‏‏ های مجموعه ما محسوب می شود.
10. ما می بایسـت در جهت رشد آگاهی‏ ها و توانایی‏ های اولیاء به عنـوان یکـی از عوامـل مهم دخیل در امر آموزش و پرورش جامعه همت نمائیم.