رشد آفرین » لگو آموزشی » پرسش های متداول

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

پرسش های متداول

  • كدام گروه برنده شد؟

استفاده از عنوان ((جشنواره)) يا ((جلسه ی ارائه كار)) به جای عنوان ((مسابقه)) از نكات حائز اهميت است.وقتی صحبت از ((جشنواره ی لگوی آموزشی))می شود،منظور انجام يك فعاليت مشترك و پرهيجان با هدف بروز ايده های متفاوت و پرورش مهارتهای اجتماعی بچه ها است.در چنين شرايطی خبر از گروهِ (فردِ) برنده يا گروهِ (فردِ) بازنده نيست.چرا كه هر كس يا هرگروه ،متناسب با توانمندی ها و قدرت خلاقيت خود،سازه ای را در جهت موضوع جشنواره می سازد و بنا نيست كه اين سازه با ديگر سازه ها مقايسه گردد تا در نهايت بهترين آنها به عنوان برنده معرفی شود؛بلكه همه ی سازه ها به شكل جداگانه تحليل می گردند و با سوالات مربی،گام هايی در راستای تكميلِ سازه توسط خود بچه ها برداشته ميشود.

به طور كلی روش هايی كه منجر به يك برنده ی مشخص در كلاس می گردند،در سيستم های نوين آموزشی جايی ندارندچرا كه برجسته شدن يك فرد در كلاس به عنوان برنده،از انواع تشويق های مضری است كه برای خود او و ساير افراد كلاس،مشكلاتی را ايجاد می كند.

بنابراين از نظر ما((بهترين سازه)) يا ((برنده ))ای در جشنواره وجود ندارد.بلكه صرفاً كافيست بچه ها آنچه را می پندارندبسازندو در اين مسير،با ترغيب مربی،هر فرد از حداكثر توانايی خودش (ونه در قياس با ديگران) بهره بگيرد.  • چرا مربی به دانش آموزان نمی گويد كه چه چيزی بسازند؟


در جامعه كنونی با توجه به سرعت توليد دانش ،ديگر نمی توان همه دانايی ها را به افراد آموزش داد.بنابراين امروزه به جای تربيت افرادی دانشمند با حجم اطلاعات بالا،بايد افرادی توانمند و خلاق تربيت نمود تا با دانش ابتدايی ،بتوانند انواع مسائل روزمره را حل نمايند.
يكی از مهم ترين اهداف ما در كلاس لگو،پرورش قدرت حل مسئله وخلاقيت بچه ها است. بنابراين، كلاس لگو به گونه ای طراحی شده است كه افرادی خلاق را تربيت نمايد تا بتوانند در آينده و در عصر خلاقيت به راحتی زندگی كنند.

با توجه به اين مقدمه مربی هيچ گاه نبايد به دانش آموز بگويد كه چه چيزی بسازد،چرا كه با اين كار مانع فكر كردن و خلق كردن دانش آموز می شودو او همان چيزی را می سازد كه مربی می گويد و در چنين شرايطی ديگر از خلاقيت و نوآوری كه هدف اصلی كلاس است،خبری نيست.  • چرا ساخت های بچه ها با يكديگر متفاوت است؟


می دانيم برای هر مسئله ،پاسخ های متفاوتی وجود دارد كه هر كدام از بچه ها ، متناسب با توانمندی ها و قدرت خلاقيت خود يكی از آن ها را برمی گزيند و با ابزاری كه در اختيار دارد،می سازد.از طرف ديگر مربی نيز راه حل مشخصی را به بچه ها ارائه نمی دهد، چرا كه آن ها بايد خودشان به پاسخ مسئله برسند.

اصولاً در ذهن مربی سازه ای به عنوان درست ترين سازه وجود ندارد كه به بچه ها القا شود.

با توجه به اين دو نكته ،ممكن است به تعداد دانش آموزان كلاس ،وسيله های متفاوتی ساخته شود كه همگی از نظر دانش آموزی كه آن را ساخته ،مسئله مورد نظر را حل می كند.در اين جا نقش مربی تحليل سازه های متفاوت به شكل جداگانه است.

نكته حائز اهميت اين كه هدف از تحليل اين سازه ها ،يكسان سازِ آنها نيست ، بلكه هدف كامل شدن هر سازه به شكل جداگانه و با توجه به چارچوب ذهن دانش آموزِ سازنده ی طرح است.  • چه كار كنيم بچه ها در خانه با لگو بازی كنند؟

يكی از بهترين راه های ترغيب كودكان به بازی كردن بالگو ، هدفمند كردن سازه هايی است كه آن ها می سازندمثلاً شما می توانيد با تعريف كردن قصه ای كه برای كودكتان جذاب است،از او بخواهيد تا شخصيت های قصه يا وسيله ای كه در قصه مورد نياز است را بسازد.با اين روش ميتوانيد انگيزه ای درونی را در وی برانگيخته نماييد تا منجر به يك بازی هدفمند گردد.


  • چگونه مربی به دانش آموزان كمك می كند؟


غالباً برداشت ما از كمك كردن به دانش آموز ،گفتن پاسخ مستقيم به پرسش اوست.مربی لگو به اين معنا،هيچ كمكی به دانش آموزان نمی كندچرا كه اين نحوه ياری كردن بچه ها با اهداف اصلی كلاس های ما (پرورش خلاقيت) كاملاً در تضاد است.كمك مربی های ما به دانش آموزانی كه نمی دانند چه بسازند،عبارت است از ترغيب كردن آنها به ساخت ،توسط جزئی كردن مسئله يا تشريح دوباره آن به زبانی ديگر.

مربی با اين كار قصد دارد تا بچه هايی كه مسئله را خوب متوجه نشدند،به كلاس برگرداند.ساختن يك سازه كامل و زيبا هدف اصلی كلاس نيست و برای هر مسئله هم پاسخ های متفاوتی وجود دارد،بنابراين مربی هيچ گاه نمی تواند به يك پاسخ اشاره مستقيم كند.

همچنين بايد توجه داشت كه نقش مربی در كلاس لگو با ساير كلاس ها متفاوت است.در اينجا مربی دانای كل نيست كه هر ندانسته ای را به شكل مستقيم پاسخ دهد بلكه او يك تسهيلگر است.يعنی با توضيح و گفت و گو ، سعی می كندمسئله را برای دانش آموز ساده كندتا خودش اندك اندك پاسخ را كشف نمايد.
نهايتاً پس از تلاش های زياد برای تفهيم مجدد مسئله ،اگر باز هم كودكی بود كه در آن جلسه توانايی ساختن نداشت يا نمی دانست كه چه بسازد ، مربی او را وادار به ساختن نمی كند، بلكه سعی می كند با فراهم كردن فضايی امن و آرام ، او را به ساير اهداف كلاس برساند.