رشد آفرین » آموزشگاه آزاد علمی » کاپس روشی برای بهتر خواندن متون ادبی و داستانی

نظر سنجی

نظرشما در مورد سايت چيست؟

عالی
خوب
متوسط
بد


نمایش نتایج

مشاور آموزشی

بیش از 14 سال سابقه مشاوره تحصیلی و کنکور

انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری

همراه : 09144031318

------------------------------------------------------------

فروشگاه لگو شاپ تبریز

نماینده انحصاری فروش اسباب بازی های لگو

میدان فهمیده مجتمع تجاری لاله پارک طبقه دوم

تلفن: 36700298 -041

------------------------------------------------------------

خانه بازی کودک شیرین

محیطی مناسب برای ساعات فراغت فرزندان شما

با سالن مجهزو کادرمجرب برای جشن تولد کودک

تبریز سربالایی ولیعصر روبروی فروغی پلاک 20

تلفن: 33311198-041

------------------------------------------------------------

مهد کودک لعل

بهترین فضا برای رشد کودک شما

ائل گلی فلکه خیام 35 متری سینا 6 متری دوم پ 20 روبروی آموزشگاه شکوه

تلفن: 33814565-041

------------------------------------------------------------

متخصص کودک

دکتر احمد جاوید

تبريز باغمیشه پشت آتش نشانی ساختمان پزشکان

تلفن: 36685951-041


 
 

کاپس روشی برای بهتر خواندن متون ادبی و داستانی

به کمک فرزندان خود بروید
کاپس روشی برای بهتر خواندن متون ادبی و داستانی
داشتن روشهای خاص دربین معلمین دوره ابتدایی که در زمان آموزش ادبیات یا هدیه های آسمانی با ایجاد چالشی فکری باعث می شوند متون را با دقت و برای نقد و بررسی ، چالش مطرح شده بخوانیم و از خواندن متون ادبی ، داستانی و تاریخی لذت ببریم ، راهی است برای آموزش خواندن . ما معمولا از فرزندانمان انتظار داریم هر چه بهتر و بیشتر مطالعه کنند ، درحالی که کمتر به آموزش روشهای درست مطالعه کردن پرداخته ایم . امروزه دانش روانشناسی تربیتی در کنارسایرعلوم و به عنوان یک شاخه ی علمی جدا و با قواعد خاص خود به توضیح و تشریح یادگیری وروشهای بهینه ساختن آن می پردازد. راهبردهای یادگیری که یکی از شاخه های روانشناسی تربیتی است . امروزه با زیرذربین قراردادن فرایند یادگیری و ارائه ی روش های خواندن و آموختن به یاری جامعه ی یادگیرندگان شتافته است . پژوهشگران این حیطه ازعلوم تربیتی قصد دارند با مطالعه ی روشهایی که دانش آموزان موفق برای خواندن و مطالعه ازآن ها استفاده می کنند ، آنها را به صورت تجویزهایی برای سایر دانش آموزان درآورند تا دیگران نیزاز آنها بهره ببرند یکی از این روشها که بیش تر برای خواندن متون ادبی به کار می رود " روش کاپس " ( caps ) است که به ترتیب معرف حرفهای اول چهارکلمه ی " Character ، Aim ، Problem ، Solve " است . برای استفاده از این روش در مطالعه ی متن های ادبی ، خواننده باید به چهار دسته از سئوالات پاسخ دهد :
1) چه کسانی شخصیت های ( Character ) این داستان هستند ؟
2) چه چیزی هدف (Aim ) این داستان را تشکیل می دهد ؟
3) چه مشکلی (Problem ) رخ داده است ؟
4) چگونه مشکل حل (Solve ) می شود ؟
تلاش دانش آموزان برای پاسخ به این چهارسئوال درخواندن داستانها و متون ادبی موجب می شود آنها از خواندن منفعلانه ی متون دست کشند و به نوعی به خواندن چالشی روی آورند . این نوع خواندن با فعالیت ذهنی بیشتری همراه است و نتایج بهتری به همراه دارد . تمام تحقیقاتی که در سالهای اخیر چه در داخل و چه درخارج از کشورانجام شده اند بیانگر اهمیت راهبردهای یادگیری درتسهیل فرایند یادگیری ، یادسپاری و یادآوری است و نقش این روشها و راهبردها را در بهتر خواندن نشان می دهد .

نمونه ای برای آشنایی بیشتر
داستان کوتاه زیررا برای فرزند خود بخوانید .
کلاه فروش و میمون ها
نوشته نورسل اویاردالکلج ، ترجمه نازنین هوشیار: برگرفته از مجله رشد نوآموز ، آبان 1389
روزی ، روزگاری ، دردهکده کلاه فروشی زندگی می کرد . این کلاه فروش ، تمام سال کارمی کرد و کلاه های رنگارنگی می ساخت که هیچ کدام شبیه هم نبودند . بعد هم آنها را به بازارچه ی دهکده می برد و می فروخت .
یک روز کلاه فروش ، کلاه هایش را برداشت و به راه افتاد . وقتی به بازارچه رسید ، کلاه های رنگارنگ ، پردار، بدون پر ، بزرگ و کوچکش را روی پیشخوان چید . تمام روزدربازارچه فریاد می کشید : (( کلاه می فروشم .))
نزدیک عصر ، قصاب ، نانوا ، میوه فروش ، کفاش ، پدرها و مادرها و بچه ها دور کلاه فروش جمع شدند . اما هیچ کدام نتوانستند کلاهی را که می خواستند ، پیدا کنند . کلاه فرش گفت : ((نگران نباشید ، تا هفته بعد ، برای همه تان کلاه درست می کنم ، بعد به طرف خاه اش به راه افتاد . درراه احساس خستگی کرد . زیر سایه ی درخت بزرگی کلاه هایش را زمین گذاشت و خوابید .
بعد از مدت کوتاهی ، میمون هایی که روی شاخه های درخت بودند ، پائین آمدند . هر کدام یک کلاه برداشتند و دوباره از درخت بالا رفتند . کلاه فروش از خواب بیدارشد و دید که همه ی کلاه هایش ناپدید شده اند ! سرش را بلند کرد و میمون ها را دید که کلاه ها را روی سرشان گذاشته اند .
مرد پاهایش را به زمین کوبید و فریاد زد : (( کلاه هایم را پس بدهید ! )) میمون ها هم پاهایشان را به شاخه ها کوبیدند . مرد مشت هایش را به زمین کوبید و فریاد کشید . (( کلاه هایم را پس بدهید ! )) میمون ها هم مشت هایشان را به شاخه ها کوبیدند . ناگهان فکری به سرد مرد زد . کلاهش را از سرش برداشت و به طرف میمون ها پرت کرد و گفت : (( بگیرید، این هم مال شما )) همه میمونها کلاه ها را از سرشان برداشتند و به طرف کلاه فروش پرت کردند . او هم کلاههایش را جمع کرد و از آنجا دورشد .
نباید انتظار داشت دانش آموزان بتوانند به سرعت پاسخ های درستی به این سئوال ها بدهند آنچه مهم است پویایی آنها در خواندن متون ادبی و داستانی است . و بررسی سئوالات : شخصیت داستان ، هدف داستان ، مشکل داستان ، راه حل مشکل در داستان .